وبلاگ

8 نکته در مورد چرخ‌خیاطی

چرخ‌خیاطی

دوختن و پوشیدن لباس‌های زیبا، مسلماً شمارا زیباتر و برازنده‌تر می‌کند. بسیاری از خانم‌ها و معدودی از آقایان هستند که ترجیح می‌دهند خودشان دست‌به‌کار می‌شوند و برای خودشان لباس‌های زیبایی تدارک ببینند. در این مطلب به بیان 10 نکته در مورد چرخ‌خیاطی می‌پردازیم:

 1. یکی از نکات رایجی که عموماً برای خیاطان رخ می‌دهد، جمع شدن نخ و یا گیرکردن آن است. چه نکاتی را در هنگام کار با چرخ‌خیاطی رعایت کنیم تا هیچ‌وقت با این مشکل مواجه نشویم؟
  اولین نکته‌ای که باید رعایت نمایید این است که به هنگام نخ کشی، اهرم بالابر پایه حتماً در حالت بالا قرار گیرد تا نخ بین دیسک‌ها و در مسیر مناسب قرار گیرد. همچنین درجه کشش نخ را نسبت به نوع پارچه تنظیم نمایید. نکته‌ی بعدی این است که هرگز توپی چرخ را برعکس نچرخانید زیرا این عمل باعث جمع شدن نخ درکمپلت و درنهایت گیرکردن چرخ می‌شود. در آخر هم دقت داشته باشید توپی به سمت خودمان چرخانده شود و هیچ‌وقت دوخت بدون پارچه انجام ندهیم.
 2. مشکل رایج پاره شدن نخ! در خصوص پاره شدن نخ، حالت‌های زیر ممکن است رخ‌داده باشد: یکی از رایج‌ترین این حالات، استفاده از سوزن و نخ نامرغوب است. مورد بعدی، سفت بودن کشش نخ بالا نسبت به نوع پارچه می‌باشد و گاهی اوقات نیز، اشتباه در نخ کشی چرخ موجب پاره شدن نخ می‌شود.
 3. جمع شدن نخ زیر پارچه به چه دلیل است؟
  جمع شدن نخ زیر پارچه در دو حالت ممکن است رخ دهد. حالت نخست، سفت بودن کشش نخ ماکو می‌باشد. در این حالت می‌بایست پیچ روی ماکو را شل کنیم. مورد دوم هم شل بودن کشش نخ بالا نسبت به نوع دوخت می‌باشد.
 4. کدام‌یک از قسمت‌های چرخ را روغن‌کاری نماییم؟ قسمت کمپلت ماکو. توجه داشته باشید که غیرازاین قسمت، هیچ‌یک از اجزای دیگر چرخ را نباید روغن‌کاری کنیم! معمولاً پس از هر ۶ تا ۸ ساعت کار مداوم با چرخ، باید آن را روغن‌کاری نمود. همچنین در صورت عدم استفاده از چرخ به‌صورت طولانی‌مدت نیز ابتدا آن را نظافت و سپس روغن‌کاری نمایید تا چرخ برای استفاده بعدی آماده‌به‌کار باشد.
 5. سرویس چرخ‌خیاطی هرچند وقت یک‌بار لازم است؟ درصورتی‌که به‌طور مداوم از چرخ استفاده نماییم (میانگین روزی ۲ تا ۴ ساعت) و پس از استفاده، نظافت و پرز گیری صورت گیرد، سالی یک‌بار می‌بایست چرخ را سرویس نماییم. در غیر این صورت، برای چرخ‌هایی که بیش از این مورداستفاده قرارمی گیرد، بسته به نوع نگهداری، هر شش ماه یک‌بار این امر لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
 6. کیفیت نخ چه تأثیری در کارکرد چرخ‌خیاطی دارد؟ کیفیت پایین نخ موجب عدم دوخت مناسب، پرز گرفتن بین دیسک‌های کشش نخ و اختلال عملکرد آن، جمع شدن پرز در قسمت ماکوکمپلتی و عدم اجرای مناسب دوخت می‌شود. به همین خاطر بهتر است همیشه از نخ یکنواخت و بدون پرز استفاده گردد.
 7. فرق بین سوزن‌های استاندارد و غیراستاندارد را از کجا متوجه شویم؟ سوزن‌های استاندارد براق‌تر هستند و طول گودی ایجادشده پشت سوزن بیشتر می‌باشد. همچنین مارک سوزن و شماره آن روی خود سوزن حک شده است. سوزن‌های چرخ‌خیاطی و گلدوزی دارای گودی پشت سوزن بلندتر و قابلیت اجرای دوخت با عرض تعریف‌شده را دارند که این مورد در سوزن‌های معمولی وجود ندارد و گودی شیار، ناچیز و اجرای دوخت، با اختلال و در مواردی باعث خارج شدن نخ از تنظیم مناسب نیز می‌گردد.
 8. آیا مبل‌های چرخ‌خیاطی با هم تفاوت دارند؟ بله. مبل‌های چرخ به دو گروه تقسیم می‌شوند. مبل‌های مخصوص چرخ‌های بازو آزاد و مبل‌های مخصوص چرخ‌های کف تخت. همچنین باید توجه داشت که قیمت مبل‌ها بسته به جنس چوب و یا صندلی دار و بدون صندلی بودن آن متغیر می‌باشد. چرخ‌های مدل بازو آزاد دارای بازوئی متحرک است که برای دوخت‌های حلقوی، مانند دوخت سرآستین مناسب است و این چرخ‌ها دارای درب می‌باشند. چرخ‌های کف تخت نیز دارای میز اضافه شونده می‌باشند که برای دوخت‌های با وسعت بیشتر کاربرد دارد و این چرخ‌ها، دارای درب و جعبه می‌باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *